نگهداری و پرورش گل ربوتیا
نویسنده : مدیر سایت    
سه شنبه 8 مهر 1399
    
بازدید: 3470
    
زبان : فارسی
    

اگر تازه شروع به پرورش کاکتوس ها کرده اید، کاکتوس ربوتیا انتخابی عالی برای شروع است.

 

بلندی آن در انواع مختلف به 4 تا 8 سانتیمتر می رسد. اندامی کروی شکل مرکب از غده های کوچک کنار هم و پوشیده از تیغ های کوچک دارد و علیرغم جثه کوچک گل های نسبتأ درشتی به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد می دهد.

 

کاکتوس های ربوتیا بومی مناطق جنوبی آمریکا هستندجایی که آنها به صورت دسته ای بر بالای کوه ها می رویند. ربوتیا هر از گاهی گل می دهد و به آسانی گیاهچه تولید می کند. حتی گیاهانی که بیشتر از 2 تا 3 سال ندارند هم شروع به تولید گیاهچه هایی زیبا، در اطراف گیاه مادر می کنند.

 

پرورش این گونه های ربوتیا خیلی سخت نیست، تنها باید بدانید که مکان های روشن را دوست دارند و از اندکی رطوبت بدشان نمی آید.

 

نور مناسب ربوتیا:

ربوتیا در مکانی روشن رشد می کند و می تواند شرایط مختلفی را هم تحمل کند. خیلی از گونه های این کاکتوس می توانند شرایط آفتاب کامل تا اندکی سایه را دوام بیاورند.

 

آبیاری کاکتوس ربوتیا:

در طول فصل رشد ربوتیا، بهار و تابستان، اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری تقریبا خشک شود و سپس گیاه را به خوبی آبیاری کنید. آبیاری را در فصل زمستان کاهش دهید.

 

تکثیر ربوتیا:

کاشت گیاهچه هایی که گیاه تولید می کند، یکی از آسان ترین و بهترین روش های تکثیر ربوتیا است. این گیاهچه ها بعد از مدتی به صورت دسته ای دور گیاه مادر را می گیرند.

 

برای تکثیر گل ربوتیا به این روش، ابتدا اجازه دهید گیاهچه ها تا اندازه ای رشد کنند. سپس آنها را به کمک یک تیغ یا چاقوی تیز و استریل با احتیاط از گیاه مادر جدا کنید.

 

گیاهچه های جدا شده را برای چند روز بر روی یک دستمال کاغذی قرار دهید تا محل زخم شان خشک شود. 

 

بسته به وسعت محل زخم، زمان خشک شدن ربوتیا متفاوت خواهد بود. زمانی که زخم بست، تعدادی گلدان کوچک را با خاک تازه مخصوص کاکتوس پر کنید و گیاهچه ها را در آن بکارید. گلدان ها را در مکانی گرم و مرطوب قرار دهید و تا زمانی که رشد جدید را در آنها ببینید، در این مکان نگهداری شان کنید. زمانی که گیاهان جدید مستقر شدند و جان گرفتند، آنها را به گلدان کاکتوسی با سایز استاندارد منتقل کنید.

 

نگهداری از گل ربوتیا,پرورش  گل ربوتیا

برای تکثیر گل ربوتیا اجازه دهید گیاهچه ها تا اندازه ای رشد کنند

 

هر زمان که احساس کردید گلدان گیاه برای رشد بیشتر آن فضای خالی ندارد، تعویض گلدان را انجام دهید. بهتر است تعویض گلدان گیاه را برای فصل های گرم سال بگذارید.

 

برای تعویض گلدان گیاه ابتدا اجازه دهید خاک گلدان کاکتوس تان خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود.

 

 

دمای مناسب ربوتیا:

همانطور که گفتیم ربوتیا در مناطق کوهستانی می روید و دمای بالا را دوست ندارد. پس گیاه را در معرض گرمای بیش از حد قرار ندهید.

 

خاک کاکتوس ربوتیا:

خاکی غنی، با زهکشی خوب، خاک مناسب برای کاشت ربوتیا است.

 

 

 

 

*سوالات بیشتر خودتون را از طریق لینک (www.drgyah.com) و در بخش مشاوره از کارشناسان ما بپرسید..

ویا با شماره زیر در ارتباط باشید .

09120606055

 

*دکترگیاه،پزشک گیاه شما

  سوال شما
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس
K_ODFB-0cGzjadBemh3nj_zxKpPKUIFAIybELw6Rzts