گیاهان مناسب تراس و بالکن
نویسنده : مدیر سایت    
سه شنبه 3 دی 1398
    
بازدید: 5372
    
زبان : فارسی
    

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

استفاده از المانهایی مانند گل ها و گیاهان زیبا برای تزیین و دکوراسیون بالکن ها، تراس و ایوان نه تنها باعث زیبایی این فضاها می شود بلکه باعث عدم دید و اشراف همسایگان در آپارتمان های روبروی ساختمان خواهد شد. اگر فضای بالکن یا تراس شما محدود است استفاده از المانهای مناسب می تواند شما را در تزیین و دکوراسیون آن یاری دهد.

تزیین بالکن، تراس و ایوان با گل ها و گیاهان:

مدتهاست که بعضی از ساکنین آپارتمان ها از فضای بالکن و تراس خود بعنوان انباری و محل نگهداری لوازم و وسایل بی مصرف یا اضافی استفاده می کنند که این عمل نه تنها آن ها را از داشتن فضایی زیبا و دلنشین محروم می کند، بلکه نمای زشتی را هم در بیرون ساختمان به وجود می آورد. در صورتی که میتوان با استفاده از المانهای مناسب تراس و بالکن، آپارتمان خود را به محیطی زیبا و شاداب تبدیل کرده و از آن لذت برد. برای انجام این امر می بایست مواردی مورد توجه قرار گیرد که از آن جمله

*می توان به:

 مساحت تراس و بالکن، دانستن وضعیت جغرافیایی آپارتمان (شمالی یا جنوبی بودن آن) استفاده از المانهای مناسب برای تراس و بالکن، انتخاب گل ها و گیاهان مناسب برای استفاده در فضای در اختیار، بکارگیری نرده یا دیوار جهت تامین امنیت تراس یا بالکن اشاره کرد.

راه های بسیاری برای داشتن تراسی زیبا و دلنشین وجود دارد. گل ها و گیاهان گل دار با غنچه‌های رنگارنگ می‌تواند تراس و بالکن را به فضایی زیبا و باشکوه تبدیل کند. همانطور که در بالا ذکر شد می­توان بسته به موقعیت مکانی که آپارتمان در آن قرار دارد از گل ها و گیاهان برای تزیین و دکوراسیون تراس و بالکن استفاده کرد. گل شمعدانی در فصل گل دهی با غنچه های رنگارنگ و زیبای خود می­تواند فضای بالکن شما را به مکانی دلنشین تبدیل کند، شمعدانی طبیعتاً نور دوست بوده و می توان بصورت آویز نیز از آن برای تزیین و شادابی تراس و بالکن بهره برد.

از دیگر گل ها و گیاهانی که می توانند در روزهای آفتابی و گرم زینت بخش تراس و بالکن باشند، می توان به شب بوی پاکوتا، آفتاب پرست، رازک ژاپنی، گل های همیشه بهار، بگونیای همیشه گل دار، جعفری، آهار، تاتوره، محبوبه شب، یاس رونده، انواع شاه پسند، تاج خروس، داوودی، خورشیدی اشاره کرد. این گیاهان یک ساله و دو ساله بوده و در این مدت محیطی دلنشین و باشکوه را به ارمغان می آورند.

اگر تراس و بالکن در محیطی نسبتا کم نور قرار دارد و در نیمی از اوقات روز سایه است، می توان از گل ها و گیاهانی چون حنا، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پروانش (پریوش)، آجوگا، پیچ تلگرافی و بنفشه استفاده کرد. برای پاسیوی آپارتمانهایی که در محیطی کاملا ًسایه قرار دارند از گل ها و گیاهانی مانند مارانتا، پتوس، انواع فیلو دندرون، مارچوبه زینتی، برگ بیدی، برگ عبایی، نخل شامادورا و نخل اریکا استفاد می شود به شرط آنکه آپارتمان در مناطق بسیار گرم کشور نباشد و بتوان تا حدودی رطوبت را نیز برای این گیاهان تامین کرد.  گیاهان دیگری چون نی خیزران، پاپیتال، میخک هندی، شمشاد توپی، شمشاد نعنایی، برگ بو، یال اسبی و آکوبا، به عنوان گیاهان مناسب برای تراس و بالکن با نور نسبتا کم به حساب می آیند.

 

گیاهان پوششی هم خوب هستند

از آنجایی که در فضای تراس، بالکن و پاسیو، به نسبت فضای محوطه بیرونی، سرمای کمتری در فصول سرد وجود دارد، استفاده از گیاهان پوششی برای داخل فلاورباکس ها و باغچه ها، می تواند گزینه خوبی به حساب بیاید. به عبارتی گیاهان پوششی به غیر از چمن (به دلیل نیاز آبی بالا)، گیاهان مناسب برای تراس و پاسیو به حساب می آیند. آجوگا، لیزوماکیا، دایکوندرا، فیله آ، فستوکا و …، برخی از گیاهانی هستند که می توان در پاسیو، بالکن و تراس از آن ها بهره گرفت. گیاهان گل دهنده ای چون آلیسوم نیز به دلیل بوی خوب و ظاهر زیبا، می توانند به عنوان گیاه پوششی مورد استفاده قرار بگیرند.

گل ها و گیاهان مناسب برای تزیین تراس و بالکن­های جنوبی

گل ها و گیاهانی مانند رز، پالم، یوکا، زرشک زینتی و پیچ امین الدوله، فونیکس (به شرط نداشتن زمستان بسیار سرد) و یاس هلندی، مورد پیوندی، یاس امین الدوله، شمشاد طلایی و توپی، رزماری، لاواندر و کامیس پاریس گونه های مناسبی برای بالکن های جنوبی به حساب می­ آیند.

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن های شمالی

از گونه های مناسب برای این محیط می توان به بگونیا، حنا (امپاتیانس)، نردبان یعقوب، گل گوشواره ای، گل تورنیا، پیچ تلگرافی، زنبق یا سوسن سفید و بنفشه اشاره کرد.

جالب است بدانید اگر در تراس و بالکن روزانه دو تا سه ساعت نور آفتاب داشته باشید، می توانید با کاشت و پرورش گیاهان و سبزیجات فضای بالکن و تراس خود را تزیین کرده و سرسبزی و شادابی به همراه رایحه ای خوش و فرح بخش را در بالکن خود داشته باشید. نخود فرنگی، اسفناج، کاهو، ترخون، ریحان، مرزه و تربچه از آن دسته سبزیجات است که مناسب بالکن و تراس هستند.

 

نیاز آبی کمتر، بهتر

از آنجایی که کشور ما به لحاظ آب و هوایی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد، تا جای ممکن باید در طراحی از گیاهانی استفاده کرد که نیاز آبی کمی داشته باشند. با توجه به اینکه بسیاری از افراد در طول سال مسافرت می روند، گیاهان مناسب برای تراس و پاسیو و بالکن، گیاهانی به حساب می آیند که نیاز آبی چندانی ندارند. البته در شرایطی که زیبایی برای افراد حائز اهمیت باشد و گیاهان با نیاز آبی نسبتا بالا مد نظر قرار بگیرند، می توان تمهیداتی برای آبیاری انجام داد. برای مثال، استفاده از آبیاری قطره ای که به تایمر مجهز باشد، می تواند گزینه خوبی محسوب شود به ویژه بهره گیری از تایمرهایی که قابلیت تنظیم از راه دور از طریق اینترنت را نیز داشته باشند.

ویژگی های نور

شرایط آب و هوایی منطقه به ویژه تغییرات دمایی در فصول مختلف، شدت و مدت زمان تابش نور آفتاب، از عواملی هستند که در انتخاب گیاهان مناسب بالکن ، تراس و پاسیو نقش دارند. هر چه مدت زمان تابش نور بیشتر باشد، امکان انتخاب گیاهان گل دهنده زینتی بیشتر می شود ولی هر چه مدت زمان تابش نور کمتر شود یا شدت تابش نور کم باشد، انتخاب گیاهان گل دهنده زینتی نیز محدود خواهد شد. انتخاب گیاهان تراس و بالکن، به نحوه قرار گیری ساختمان بستگی دارد. خورشید از سمت شرق طلوع می کند و اگر ساختمان نور صبح را داشته باشد، باید سراغ گیاهانی رفت که نیاز نوری متوسط دارند و برای رشد و نمو به ساعات زیادی نور احتیاج ندارند.

بالکن ها یا تراس هایی که نور شرق (طلوع خورشید تا ظهر) را دارند، معمولا به نسبت بالکن ها و تراس هایی که نور جنوبی یا غربی را دارند، خنک تر هستند اما دما و نور بیشتری به نسبت آن هایی دارند که در شمال واقع شده اند.  قسمت جنوبی، بیشترین نور و دما را برای گیاه تامین می کند در نتیجه آن دسته از بالکن ها و تراس هایی که در قسمت جنوبی واقع شده اند، برای داشتن گیاهان گل دهنده ایده آل هستند. قسمت غربی ساختمان نور خوبی را تامین می کند ولی گرم است و نور آن به اندازه قسمت جنوبی نیست چون در ساعات صبح و قبل از غروب آفتاب، نور مستقیم ندارند.

معمولا ساکولنت ها و کاکتوس ها در قسمت غربی بیشتر دوام می آورند. قسمت شمالی ساختمان اگر چه نور دارد ولی نور آن غالبا مستقیم نیست و دمای محیط در این قسمت کمتر است در نتیجه گیاهان بالکنی مناسب برای این سایه دوسقسمت، گیاهان ت هستند.

 

باد را هم مد نظر قرار بدهید

برای انتخاب گیاهان مناسب بالکن و تراس، باید به باد توجه ویژه ای داشت و در تراس ها و بالکن هایی که بادگیر هستند، از کاشت گیاهان حساس به باد اجتناب کرد. چنانچه ناگزیر گیاهان بالکنی حساس به باد انتخاب شوند، باید با ایجاد پرچین با گیاه یا متریال های متداول، شدت باد غالب را کاهش داد. برای این منظور می توان از گیاهانی چون نی خیزران، شمشاد هرس شده یا سرو که به صورت پرچین درآمده باشد، استفاده کرد. چنانچه اختلاف دمای فصول گرم و فصول سرد در منطقه ای زیاد باشد، مطلوب است که در طراحی، تمهیداتی برای حفظ گیاهان حساس به سرما مد نظر قرار داده شود تا بدین شکل مانع از یخ زدگی شد.

تعادل بین همیشه سبز و خزان کننده

گیاهان بالکنی یا گیاهان مناسب برای تراس و پاسیو، آن دسته از گیاهانی هستند که همیشه سبز به حساب می آیند. به عبارت روشن تر اینکه گیاهان اصلی این فضاها باید همیشه سبز انتخاب شوند و در کنار آن ها گل ها و گیاهان فصلی یا خزان کننده قرار بگیرد. چنانچه طراح تمامی گیاهان را از دسته گیاهان خزان کننده یا فصلی انتخاب کند، در زمستان عملا هیچ نوع گیاهی وجود ندارد و این بزرگترین ایراد یک طراحی به حساب می آید. علاوه بر نوع گیاهان (همیشه سبز و خزان کننده)، باید به این مسئله توجه داشت که گیاه انتخابی برای بالکن، پاسیو و تراس، تا جای ممکن نباید جاذب پرندگان باشد.

نورپردازی مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

از دیگر مواردی که فضای داخلی و محیط بیرونی تراس و بالکن را زیباتر می کند، نورپردازی است. در نورپردازی می­توان با انتخاب گزینه های درست فضای زیبا و خیال انگیزی را بوجود آورد. ریسه های روشنایی و نور های نقطه ای می تواند در خلق این فضا تاثیر گذار باشد.

 

انتخاب مبلمان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

با توجه به اندازه تراس و بالکن می توان از مبل و صندلی که هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل باشد استفاده کرد. استفاده از مبل و صندلی در بالکن و تراس آسایش و راحتی را به همراه داشته و بسیار لذت بخش می باشد.

 

انتخاب گلدان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

در انتخاب گلدان نیز دانستن اندازه تراس و بالکن اهمیت دارد. اگر تراسی با فضای محدود دارید، انواع گلدان های دیواری و گلدانهای آویزی می تواند گزینه مناسبی برای تراس و بالکن باشد. در بالکن ها و تراس هایی با مقیاس بزرگتر انواع فلاور باکس های فلزی، بتنی، چوبی و یا پلاستیکی گزینه مناسبی محسوب می شوند.

کفپوش های مناسب برای تراس و بالکن :

معمولا برای تزیین و دکوراسیون بالکن یا تراس خانه های سنتی از کاشی و سرامیک های سنگی و درخانه هایی که مایل به استفاده از دکوراسیون مدرن در تراس خود هستند هم از کفپوش های چوبی و لمینیت استفاده می شود. امروزه استفاده از کفپوش های چوبی در دیگر نقاط جهان به یک امرعادی تبدیل شده و به علاقه مندان آن نیز روز به روز افزوده می شود. از دلایل استفاده از کفپوش های چوبی در تراس و بالکن نسبت به کفپوش های داخلی  مقاوم بودن آن در برابر عوامل محیطی مانند نور،گرما و رطوبت است.

فضای بالکن و تراس را می توان به فضایی دلنشین، دنج و امن برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرد بنابراین بهتر است در هنگام  بالکن و تراس حساسیت لازم را به خرج دهید.

 

 

*سوالات بیشتر خودتون را از طریق لینک (www.drgyah.com) و در بخش مشاوره از کارشناسان ما بپرسید..

ویا با شماره زیر در ارتباط باشید .

09120606055

 

*دکترگیاه،پزشک گیاه شما

 

  سوال شما
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس
K_ODFB-0cGzjadBemh3nj_zxKpPKUIFAIybELw6Rzts