نگهداری قرنفل
نویسنده : مدیر سایت    
شنبه 2 فروردین 1399
    
بازدید: 4125
    
زبان : فارسی
    

نگهداری از قرنفل در باغچه

 

 

گل قَرَنفُل یا میخک شاعر ( Dianthus Barbatus )

که از دسته میخک ها محسوب می شود، معمولا دارای شکوفه های یک یا دو گله (تو در تو) در رنگ های مختلف و متنوع است. گل ها معمولا به رنگ سفید، صورتی، زرد و یا دو رنگ هستند. برگ های این گیاه در تمام فصول سال سبز هستند که برای تزیین باغ و باغچه در فصل زمستان در مناطق معتدل بسیار مناسب است.

 

قرنفل رشد مناسبی دارد و رسیدگی زیادی لازم ندارد. تنها کافی است آب و غذای لازم در اختیار آن گذاشته و خاک و گلدان آن را در زمان مناسب تعویض کنید. قرنفل از گیاهان چند ساله با عمر کوتاه محسوب می شود و نهایتا پس از  2 تا 3 سال باید تعویض گردد.

 

برای پرورش و نگهداری بهتر از این گل بهتر است این موارد را رعایت کنید:

 

خاک را خوب شخم بزنید و بستری مناسب در بخشی از باغچه را که کاملا در معرض نور خورشید قرار دارد، آماده کنید. 5 سانتی متر بالایی سطح خاک را با کود بپوشانید.

گودالهایی که در خاک حفر می کنید باید دو برابر گلدان اولیه بوده ولی عمق آن به اندازه عمق همان گلدانی باشد که قرنفل در آن رشد کرده است. گل را در داخل چاله گذاشته و اطراف آن را با خاک پر کنید. چاله ها را با فا فاصله 15 تا 30 سانتی متری از هم بکارید.

پس از کاشت گیاه، بلافاصله آن را آبیاری کنید. این گل به طور متوسط در فصل تابستان و بهار که رشد خوبی دارد، هفته ای یک بار به آبیاری نیاز خواهد داشت. همچنین آبیاری باید به صورتی باشد که خاک کمی مرطوب شود. پس خیس شدن، گل شدن یا جمع شدن آب بر روی خاک نشانه های آبیاری بیش از حد هستند.

 

روی سطح خاک و اطراف پای گیاه را با مالچ چوب و پوست تنه گیاهان دیگر بپوشانید. عمق مالچ حدود 5 سانتی متر باید باشد. مالچ از رشد علف های هرز جلوگیری کرده و به حفظ رطوبت خاک کمک می کند.

زمانی که گل های قرنفل شروع به از بین رفتن کرد، آن را جدا کرده و بکنید. برای این کار تمام گل را یک جا قطع کرده و حتی بخش متورم شده در پشت گل (جایی که در واقع بذر های گیاه رشد می کنند) را هم جدا کنید. جدا کردن گل های قدیمی تر باعث جلوگیری از تشکیل بذر شده و گیاه را به گل دهی بیشتر تشویق می کند.

 

در فصل بهار و زمانی که قرنفل مجدداً شروع به رشد کرد، به اندازه 2-3 سانتی متر دیگر روی خاک کود کمپوست بریزید. همچنین مالچ مورد استفاده را هم تعویض و تجدید کنید تا لایه 5 سانتی متری از مالچ توصیه شده، همچنان کارایی داشته باشد.

گل قرنفل معمولا به کمک بذر پرورش داده می شود، هر چند خرید نهال این گل و انتقال آن به باغچه هم امکان پذیر است. اگر تصمیم دارید خودتان بذرهای این گل را پرورش دهید، بهتر است کار بذرپاشی را در ابتدای بهار و تقریبا 2.5 ماه پیش از کاشت گیاهان دیگر انجام دهید. دمای مناسب خاک برای بذرپاشی 15.5 درجه سانتی گراد است.

 

 

*سوالات بیشتر خودتون را از طریق لینک (www.drgyah.com) و در بخش مشاوره از کارشناسان ما بپرسید..

ویا با شماره زیر در ارتباط باشید .

09120606055

 

*دکترگیاه،پزشک گیاه شما

 

  سوال شما
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس
K_ODFB-0cGzjadBemh3nj_zxKpPKUIFAIybELw6Rzts