هرس کردن گیاهان آپارتمانی
نویسنده : مدیر سایت    
پنج شنبه 28 فروردین 1399
    
بازدید: 4308
    
زبان : فارسی
    

اگرچه برای هرس گیاهان خانگی نباید مانند گیاهان بیرون از خانه نگران بود، اما دیر یا زود همه ما باید یک قیچی برداریم و به جان گیاهان آپارتمانی مان بیوفتیم.

 

گیاهان خانگی زیبایی خاصی به محیط خانه می ‎بخشند. نگهداری از گیاهان خانگی، شامل انجام اقدامات مختلفی است؛ یکی از این اقدامات که باید مرتبا انجام گیرد، هرس کردن است.


چنانچه در نمناک بیشتر خواهیم گفت: هرس کردن در مرحله اول با از بین بردن برگ‌ها و گل‌های پژمرده گیاه شروع می ‎شود وسپس به قطع شاخه‌های خشک شده گیاهان می ‎رسد. گیاهان علاوه بر هرس کردن به کوددهی و آبیاری منظم نیز نیازمند می ‎باشند.

مراحل هرس کردن گیاهان آپارتمانی:


مرحله ۱:از بین بردن برگ‌ها و گل‌های پژمرده


۱. اولین قدم برای هرس کردن گیاهان استفاده از قیچی تیز است که این امر از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که استفاده از قیچی کند باعث آسیب رسیدن به گیاه می ‎شود و همچنین قبل از استفاده از قیچی لازم است که آن را به خوبی شستشو دهید و ضدعفونی کنید تا از انتقال هرگونه بیماری و باکتری به گیاهانتان جلوگیری شود. برای جلوگیری از خراشیده شدن پوست دستتان توسط شاخ و برگ گیاهان در حین هرس کردن بهتر است از دستکش مخصوص باغبانی استفاده کنید.

۲. گیاهان را در ابتدای فصل رشدشان هرس کنید. اگر گیاهانتان گل نمی ‎دهند، بهتر است آن‌ها را در اواخر زمستان هرس کنید و در غیر اینصورت بهتر است تا شکوفا شدن گل‌های گیاهتان صبر کنید.

هرس گیاهان

۳. برگ‌های پژمرده شده را که معمولا به رنگ زرد یا قهوه‌ای هستند، با استفاده از قیچی و با زاویه ۴۵ درجه در زیر آن‌ها برش دهید و از گیاه مورد نظر جدا کنید و از بریدن هر برگی که هنوز سبز و شاداب است خودداری کنید.

در صورتی که بیشتر برگ‌های یک شاخه پژمرده شده اند، می ‎توانید شاخه مورد نظر را به طور کل از گیاه قطع کنید، اما ساقه اصلی را دست نخوره باقی بگذارید.

۴. گیاهچه خود را بررسی کرده و گل‌های پژمرده شده آن را با قیچی از گیاهچه جدا کنید. برگ‌های پژمرده در هنگام لمس کردن، خشک به نظر می ‎رسند که جدا کردن این گل‌ها باعث تقویت گیاه و رشد گل‌های جدید خواهد شد.

مرحله ۲:برش شاخه‌ها و ساقه‌های بلند


۱. شاخه‌هایی که بیش از حد رشد کرده اند را با استفاده از قیچی باغبانی و زاویه ۴۵ درجه از گیاه جدا کنید و از قطع هرگونه جوانه شکوفا شده خودداری کنید. هرس کردن شاخه‌های بیش از حد بلند به گیاه کمک می ‎کند تا الگوی رشد کامل‌تر و یکنواخت تری داشته باشد. این شاخه‌ها را به اندازه یک سوم برش دهید.

۲. گیاه را برای شناسایی ساقه‌های خراب و پژمرده بررسی کنید و آن‌ها را هرس کنید که هرس این گونه ساقه‌ها باعث تقویت گیاه و رشد ساقه‌های سالم می ‎شود.

۳. دقت داشته باشید که تنها ۱۰ الی ۲۰ درصد از شاخ و برگ گیاهان باید هرس شوند، نه همه آن‌ها. هرس کردن تمام شاخه‌ها رشد مناسب گیاه را مشکل خواهد کرد و همچنین لازم به ذکر است که هرس چند هفته یک بار باید انجام شود نه زودتر از این.

مرحله ۳:نگهداری از گیاهان خانگی


۱. بعد از به اتمام رسیدن هرس، گیاه خود را کوددهی کنید. کود را در آب رقیق کنید تا از سوختگی برگ‌ها و ریشه گیاه جلوگیری شود و در انجام کوددهی، به دستورالعمل موجود در برچسب بسته بندی کود توجه کنید.

۲. با استفاده از یک اسفنج و یا دستمال مرطوب گرد و غبار موجود بر روی برگ‌های گیاه را از بین ببرید و این کار را به طور مرتب انجام دهید تا گیاه همیشه تمیز بماند. برای تمیز کردن برگ‌های گیاه هر بار از یک پارچه تمیز استفاده کنید؛ این امر باعث جلوگیری از انتقال آفات یک گیاه به سایر گیاهان می ‎شود.

۳. بخش اعظم نگهداری از یک گیاه، آبیاری آن است. برخی گیاهان نیازمند آب زیاد و برخی دیگر نیازمند آبیاری اندکی هستند. خاک گیاه را بررسی کنید و در صورت خشک بودن آن، گیاه را آبیاری کنید.

برگ‌های پژمرده، ریشه‌های قارچی، قهوه‌ای شدن ساقه گیاه در قسمت پایینی آن، گلبرگ‌های کپک زده و یا ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها نشان دهنده آبیاری بیش از حد گیاه است.

نکته:

هنگام هرس کردن، پاکیزگی را رعایت کنید، زیرا ممکن است برخی بیماری‌ها از برش یا خراش گیاه هنگام هرس به بافت گیاه وارد شوند و آن را دچار بیماری کنند، پس بهتر است وسایل هرس تمیز باشد و بعد از هرس هر گیاه دوباره آن‌ها را ضدعفونی کنید.

هرس گیاهان آپارتمانی به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

۱- گیاهانی مثل آنتوریوم، کالادیوم، سیکاس، سانسی وریا؛ که ساقه ندارند و باید برگ‌ها و شاخه‌های خشک و گل پژمرده را هرس نمود.

۲- گیاهانی مثل گل کاغذی، آزالیا، هورتانسیا و … که بعد از پایان گل تنها تا ۶ ماه می‌توان ان‌ها را هرس کرد.

۳- گیاهانی مانند مرکبات زینتی، گل آویز، فیلودندرون، حسن یوسف و … که درهمه فصول هرس می‌شوند، اما بهتر است این کار را ۳ ماه قبل از گل دادن آن‌ها انجام داد.

گیاهانی که نباید هرس شوند:

لازم به ذکر است که برخی گیاهان در هیچ شرایطی نیازی به هرس شدن ندارند. این گیاهان عبارتند از::

گیاهان کاج
گیاهان ارکیده جزیره
نورفولک


ارکیده پروانه (در صورت هرس کردن این گیاهان رشد آن‌ها متوقف خواهد شد).


چه زمانی نباید گیاهان آپارتمانی را هرس نمود؟

گیاهانتان را قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید، زیرا سبب از دست رفتن جوانه‌ها می‌شود.
قبل از اتمام دوره گلدهی گیاهان را هرس نکنید.
هنگامی که گیاهان کوچک هستند آن‌ها را هرس نکنید و اجازه دهید گیاه کامل رشد کند و به اندازه مناسب برسد

 

 

*سوالات بیشتر خودتون را از طریق لینک (www.drgyah.com) و در بخش مشاوره از کارشناسان ما بپرسید..

ویا با شماره زیر در ارتباط باشید .

09120606055

  سوال شما
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس
K_ODFB-0cGzjadBemh3nj_zxKpPKUIFAIybELw6Rzts