روش نگهداری خزه اسپانیایی
نویسنده : مدیر سایت    
شنبه 5 مهر 1399
    
بازدید: 3646
    
زبان : فارسی
    

خزه اسپانیایی امروزه از گیاهان هوازی زیبا و پرطرفدار است که برای نگهداری و پرورش نیازی به خاک ندارد اما هوای مناسب برای رشد این گیاه لازم است.

 

روش نگهداری از خزه اسپانیایی

همه تقریبا تا حدی با خزه اسپانیایی آشنایی دارند . خزه اسپانیایی یک نوع گیاه است که به دور خود می پیچد و بر اثر وزش باد به راحتی به این ور و آنور می رود و کاملا انعطاف پذیر است اما واقعا این گیاه چیست ؟ آیا واقعا اسپانیایی است ؟ آیا واقعا خزه است یا ماهیت آن چیز دیگری می باشد ؟

 

نام خزه اسپانیایی از اسم نام آمریکایی گرفته شده است . در آمریکا به این گیاه ، ایتلا-اوکلا نیز می گویند که به معنی درخت مو می باشد . بعضی از فرانسوی ها فکر می کنند که این گیاه شبیه به درخت موی فرانسوی است که هیچ گاه بریده نمی شود . خزه اسپانیایی امروزه شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است برای همین تصمیم گرفتیم در مورد روش های نگهداری آن برایتان بگوییم ، با ما همراه باشید.

انواع خزه اسپانیایی

یکی از برجسته ترین چیزها در مورد خزه اسپانیایی این است که این گیاه لزوما خزه نیست و از خانواده آناناس هاست . همچنین یک گیاه هوازی می باشد که به معنای کمبود ریشه نسبت به حالت طبیعی می باشد و مواد مغذی و رطوبت را از طریق شاخ و برگ خود دریافت می کند.

پاراگوئی

یکی از انواع معروف خزه اسپانیایی ، پاراگوئی می باشد که به آن روح نقره ای نیز می گویند . برگ های این گیاه بسیار نرم است و رنگ آن در قسمت هایی سبز و طوسی می باشد و گل های آن نیز تناژ سبز دارند.

مایوریس روبوستا

نوع دیگر خزه اسپانیایی مایوریس روبوستا است که برگ های ضخیم تری نسبت به پاراگوئی دارد . برگ های این گیاه نیز به رنگ سبز و طوسی دیده می شوند اما بیشتر طوسی در آن ها به کار رفته است، البته اگر مرتب به آنها آب بدهید . این گیاه بومی کشور مکزیک است و در استرالیا نیز تا حدودی شناخته شده می باشد . گل های این گیاه هنگام شکوفه زدن متمایل به رنگ زرد و یا زرد و سبز می باشند.

اودین گونیا

این نوع گونه اصالتا به گواتالاما و مکزیک برمی گردد و در اروپا نیز مشهور است . برگ های این گیاه نقره ای هستند و طول آن ها بین 4 تا 6 سانتیمتر می باشد و گل های این گیاه هنگام شکوفه زدن، سایه زرد یا قهوه ای ای دارند.

خزه اسپانیایی

طلای اسپانیایی

این گونه دارای گل های کوچک زرد و برگ های طوسی و سبز می باشد که روی آن ها قسمت های برجسته ای به رنگ زرد وجود دارند . این گیاه به طور گسترده در مناطق دیگر نیز رشد می کند و در استرالیا و نیوزلند نیز کاملا شناخته شده می باشد.

سفت و فرخورده

این گونه گیاه شبیه به اسمش می باشد . برگ های آن نقره ای هستند که به یکدیگر فر خورده اند و کاملا سفت می باشند و معمولا در باغ های کالیفرنیا نیز رشد می کنند.

نیزلی

این خزه اسپانیایی هیبریدی است و شکوفه های آن به رنگ بنفش روشن و برگ های آن نقره ای دیده می شود.

کیم برلی

این گیاه هیبریدی با نام تیلاندسیا رکورواتا نیز معروف است و برگ های آن سبز- نقره ای می باشد و پر گل نیز هستند.

خدای پیرمرد

این گونه از خزه اسپانیایی از برجسته ترین انواع هیبریدی است که گل های زرد و بزرگ آن روی ساقه های سبز و نقره ای شاخ و برگ قرار گرفته اند.

نحوه مراقبت از خزه اسپانیایی

خزه اسپانیایی به طور کلی مراقبت راحتی دارد که در این قسمت به نکات مراقبتی آن اشاره می کنیم:

نور مناسب برای خزه اسپانیایی

این گیاه دوستدار نور غیر مستقیم اما زیاد است. به همین دلیل است که به طور طبیعی روی شاخه های درختان می روید که به نور خورشید نزدیک تر باشد . این گیاه اگر در معرض نور مستقیم باشد ، به سرعت خشک می شود.

در حالت ایده آل باید خزه اسپانیایی را در محلی قرار دهید که بتواند از نور منظم بهره مند شود اما اشعه مستقیم نور خورشید سر ظهر یا اواخر عصر به آن نخورد . کمی نور صبحگاهی مستقیم به این گیاه آسیب نمی زند اما سعی کنید که همان را هم جانبی کنید، زیرا نور مستقیم زیاد باعث سیاه شدن و مردن گیاه خزه اسپانیایی می شود.

آب مورد نیاز برای خزه اسپانیایی

خزه اسپانیایی به آب و رطوبت علاقه دارد همچنین از خیس بودن به مدت طولانی هم لذت نمی برد. پیشنهاد ما این است که تنها زمانی به گیاه آب بدهید که کاملا خشک شده باشد.

می توانید در منزل از فنجان های قطره ریز استفاده کنید و آن را بالای گیاه قرار دهید . تا زمانی که گیاه چه در داخل خانه و چه در بیرون کاملا خشک نشده، به آن آب ندهید و بین آب دادن ها کمی آن را مرطوب کنید.

بهتر است که از آب مقطر استفاده کنید یا اجازه دهید که آب باران به خزه اسپانیایی برسد . کلر زیاد در آب یک مشکل اصلی در گیاه است و ممکن است که آن را از بین ببرد.

زمانی که این گیاه آب کافی داشته باشد، برگ های ان نقره ای و سبز هستند و در صورت خشک شدن سریعا به رنگ سبز تبدیل می شود. از آب دادن بیش از حد به گیاه خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد.

رشد خزه اسپانیایی

خاک خزه اسپانیایی

این گیاه به خاک نیاز ندارد زیرا ترجیح می دهد که روی درختان رشد کند . بعضی از گونه های آن نیز در اطراف خود شبیه به سیم هستند که از خزه اسپانیایی آویزان می شوند . اگرچه که باید مستقیما از جایی آویزان شوند که روی آن استراحت کرده اند . چیزی که برای گیاه خزه اسپانیایی خیلی مهم است ، جریان مناسب هوا می باشد. این گیاه باید در معرض وزش باد ملایم باشد.

کود گیاهی خزه اسپانیایی

پیچش شاخ و برگ های این گیاه بستگی به کودی دارد که به آن ها می دهید . اگر تصمیم دارید که خودتان به آن کود بدهید، بهتر است که از یک کود غنی مثل ارکید استفاده کنید.

اغلب این گیاه در کل به کود نیاز پیدا نمی کند اما اگر هرگونه سوالی در مورد قدرت کود دارید ، بهتر است که از یک فرد متخصص کمک بگیرید و یا کود را در میزان کم روی گیاه امتحان کنید اما هرچقدر که میزان کود شما کمتر باشد، بهتر است و اگر شک دارید، کلا به آن کود ندهید.

قلمه زدن خزه اسپانیایی

گیاه خزه اسپانیایی می تواند تا 6 متر رشد کند و معمولا از قسمت های جانبی، آن را برش می دهند تا رویش جدیدتری داشته باشد و همچنین می توانید سر این گیاه را ببرید و آن را داخل گلدان جدید قرار دهید تا گل های جدیدی به شما بدهد.

همچنین می توانید این گیاه را از دانه بکارید. اگرچه که دانه مورد نظر را باید از خزه اسپانیایی برداشت کنید اما باید در زمان صحیح این کار را انجام دهید.

عوض کردن گلدان خزه اسپانیای

اگر به تازگی یک خزه اسپانیایی کاشته اید ، بهتر است که مشخص کنید قرار است این گیاه از کجا آویزان شود. آیا می خواهید که از قاب سیم به دور آن ها استفاده کنید یا برنامه دیگری برای آن دارید.

اول از همه مکان آن را تعیین کنید و قسمت های بریده شده را داخل جای مخصوص بگذارید و به آن آب دهید و وقتی که به طور کامل خشک شد ، دوباره به آن آب بدهید تا رشد بیشتری داشته باشد.

مراقبت از خزه اسپانیایی

هرس کردن خزه اسپانیایی

می توانید سر این گیاه را در قسمت شاخ و برگ ها هرس کنید اما در انجام این کار زیاده روی نکنید زیرا شاخ و برگ های جانبی روی آن شکل می گیرد و همچنین رشد آن را آهسته تر می کند و در نتیجه چند وقت یک بار با بازه زمانی مشخص این کار را انجام دهید.

بیماری ها و آفت های گیاهی

جالب است بدانید که این گیاه در حالت طبیعی هیچ آفتی در خود ندارد . البته نوعی عنکبوت در این گیاه به نام پلگرینا تیلاندسیا دیده می شود که ممکن است به بدن انسان آسیب وارد کند.

آفت های دیگری که در این گیاه جا خوش می کنند، شامل کرم عنکبوتی ، کنه و نوعی پروانه و شپشک می باشند که در این شرایط می توانید از اسپری های موش کش یا حشره کش یا جایگزین های ارگانیک برای دور کردن آفات استفاده کنید.

زمانی که خزه اسپانیایی خشک می شود و به زمین می افتد ، قورباغه ها در آن خانه درست می کنند. پرندگان نیز در آن لانه درست می کنند.

به طور کلی بیماری خاصی برای این گیاه وجود ندارد ، تنها خطر این است که در معرض پوسیدگی به دلیل آب خوردن زیاد قرار بگیرد و عموما این گیاه برای رشد باید آویزان باشد ، که خطر افتادن هم برای آن وجود دارد . در غیر این صورت مشکل و یا بیماری خاصی آن را تهدید نخواهد کرد.

 

*سوالات بیشتر خودتون را از طریق لینک (www.drgyah.com) و در بخش مشاوره از کارشناسان ما بپرسید..

ویا با شماره زیر در ارتباط باشید .

09120606055

 

*دکترگیاه،پزشک گیاه شما

 

  سوال شما
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس
K_ODFB-0cGzjadBemh3nj_zxKpPKUIFAIybELw6Rzts